Ајас Мехмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg Ајас Мехмед Паша Ottoman flag.svg
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
14 март 1536 – 13 јули 1539
Претходник Паргали Ибрахим-паша
Наследник Челеби Љутфи-паша
Лични податоци
Роден(а) 1483
Албанија
Починал(а) 13 јули 1539
Цариград
Националност Албанец
Професија османлиски државник
Голем везир
Вероисповед ислам

Ајас Мехмед-паша бил османлиски државник. Тој по националност е албанец. Роден е во 1483 година во денешна Албанија. Во периодот од 1536 до 1539 година бил Голем везир на Османлиското Царство, на која функција дошол по погубубањето на Паргали Ибрахим-паша. Неговиот татко бил од Скадар.

Претходник
Паргали Ибрахим-паша
Голем везир
14 март 1536 - 13 јули 1539
Наследник
Челеби Љутфи-паша