Дервиш Мехмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дервиш
Мехмед
паша
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
1606–1606
Монарх Ахмед I
Претходник Соколузаде Лала Мехмед-паша
Наследник Кујуџу Мурат-паша
Лични податоци
Починал(а) 1606
Истанбул, Османлиско Царство
Националност отоманска
Вероисповед исламска

Дервиш Мехмед-паша (турски: Derviş Mehmed Paşa; умрел на 9 декември 1606 година) – голем везир за време на Ахмед I од 21 јуни 1606 година до 9 декември 1606 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мехмед-паша бил со босанско потекло[1][2], е роден во босанскиот дел на Санџак. Бил роден како христијанин, но бил земен како данок во крв. Прво станал јаничар, а подоцна бил султанов коморник, сè додека Ахмед I не го прогласил за голем везир во 1606 година. Убиен е на 9 декември 1606 година, го задавиле султановите џелати на спиење, а се сомнева дека Ахмед I го издал налогот за тоа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Raif, Mehmet; Kut, Günay; Aynur, Hatice (1996). Mirʼât-ı İstanbul. felik Gülersoy Vakfı. стр. 231.
  2. Сафет-бег Башагић (1986). Бошњаци и Херцеговци у исламској књижевности: прилог културној историји Босне и Херцеговине. Светлост. стр. 351.
Политички функции
Претходник
Соколузаде Лала Мехмед-паша
Голем везир
21 јуни 1606 – 9 декември 1606
Наследник
Кујуџу Мурат-паша