Табанијаси Мехмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табанијаси
Мехмед
паша
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
18 мај 1632 – 2 февруари 1637
Монарх Мурат IV
Претходник Топал Реџеп-паша
Наследник Бајрам-паша
Османлиски управител на Египет
На должноста
1628–1630
Претходник Бајрам-паша
Наследник Коџа Муса-паша
Лични податоци
Починал(а) 2 февруари 1637
Цариград
Националност Османлија
Народност Албанец

Табанигази Мехмед-паша (починал во 2 февруари 1637 во Цариград)) — отомански државник и голем везир во периодот од 1632 до 1637 година а претходно бил управител на Египет[1].

Тој имал албанско потекло. Во времето на првите години од неговиот мандат, тој ја имал поддршката на султанот поради неговите заслуги во времето на иранската кампања и заземањето на Ереван. Но по враќањето на султанот во Истанбул, Мехмед-паша не успеал да го одбрани Ереван по што следувало негово разрешување од функцијата. Во следните години бил управител на Силистра. Во 1637 година станал сомнителен на османлискиот султан и бил обвинет дека планира востание во царството. Најпрвин бил затворен во Еди-куле а потоа бил убиен во 1639 година.[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Murphey, Rhoads (1998) Ottoman Warfare, 1500-1700 UCL Press, London page 228, note 69, ISBN 1-85728-389-9, citing von Zambaur, Eduard Karl Max (1927) Manuel de généalogie et de chronologie pour l'histoire de l'Islam Lafaire, Hanover, OCLC 61984974, page 252
  2. Ayhan Buz: Osmanlı Sadrazamları, Neden Kitap, İstanbul, 2009, ISBN 978-975-254-278-5 p.92
Политички функции
Претходник
Топал Реџеп-паша
Голем везир
18 мај 1632 – 2 февруари 1637
Наследник
Бајрам-паша