Прејди на содржината

Силахдар Али-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Силахдар
Али
Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
30 март 1823 – 13 декември 1823
Монарх Махмуд II
Претходник Дели Абдула-паша
Наследник Мехмед Саид Галип-паша
Лични податоци
Роден(а) Цариград
Починал(а) 1829
Чанаккале

Турнаџизаде Силахдар Али-паша (Цариград, ? — Чанаккале, 1829) — отомански државник и голем везир на Отоманското Царство во период од осум и пол месеци во текот на 1823 година.