Нишанџи Сулејман-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нишанџи
Сулејман
Паша
Голем везир на Османлиската Империја
На должноста
12 ноември 1712 – 4 април 1713
Претходник Ага Јусуф-паша
Наследник Хоџа Ибрахим-паша
Лични податоци
Починал(а) 1715
Родос, Архипелашки Пашалак

Нишанџи Сулејман-паша (исто така познат како Силахдар Сулејман-паша, починал во 1715 година) ― висок османлиски државен службеник и голем везир од 18 век.

Животопис[уреди | уреди извор]

Сулејман-паша имал абазинско потекло. Во 1705 година, тој бил назначен за управник на Алепо, во регионот Сирија. Тој, исто така, служел на островот Евбеја во Грција, и Кипар. Во 1709 година, тој бил унапреден на високата функција нишанџи, дворски известувач.

На 12 ноември 1712 година бил назначен за голем везир. Главниот дипломатски проблем за време на неговиот мандат била судбината на кралот Карл XII Шведски, кој престојувал во османлиските земји по неговиот пораз од руските сили во Битката кај Полтава (1709). Кога Карл XII одбил да се врати во својата земја Шведска, Сулејман-паша го преселил своето живеалиште од Бендер во Молдавија во Дидимотика во Тракија. Но, османлискиот султан Ахмет III (владеел 1703–1730) не ја одобрил оваа политика кон гостин на Империјата.

На 4 април 1713 година, тој бил разрешен од функцијата голем везир. Иако тогаш бил назначен Капудан Паша, голем адмирал на Османлиската морнарица, тој бил обвинет за корупција, а во ноември 1713 година бил протеран на островот Кос во Грција. Следната година, тој беше префрлен на Родос, друг османлиски грчки остров. Во 1715 година, тој бил погубен.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ayhan Buz: Osmanlı Sadrazamları ISBN 978-975-254-278-5 p.174-175