Прејди на содржината

Хадим Али-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хадим
Али
Паша
22. голем везир на Отоманското Царство
На должноста
1506–1511
Монарх Бајазит II
Претходник Ахмед-паша Херцеговиќ
Наследник Ахмед-паша Херцеговиќ
На должноста
1501–1503
Монарх Бајазит II
Претходник Месих-паша
Наследник Ахмед-паша Херцеговиќ
Лични податоци
Роден(а) Дрозгометва, Босна
Починал(а) јули 1511
Чубукова, помеѓу Кајсери и Сивас, Отоманско Царство
Националност Осмалиец
Вероисповед Ислам
Народност Босанец
Благородничко семејство Остоја

Хадим Али-паша, исто така познат како Атикев Али-паша, бил Османлиски државник (hadım значи "евнух" на турско). Тој служел како гувернер на Румелија и ја предводел отоманската војска во отоманско–мамелучката војна 1485-1491, но бил поразен на Адна во 1488 година. Тогаш, бил именуван за голем везир од 1501 година до 1503 година и повторно од 1509 да 1511. За време на неговиот втор мандат, тој ја предводел војската во задушувањето во Шахкуле, но загинал јули 1511 година, во битка во близината на Сивас заедно со водачот на востаниците во Шахкуле.

Живот[уреди | уреди извор]

Тој бил од селото Дрозгометва што е сега се наоѓа во Босна и Херцеговина.[1]

Тој служел како гувернер на Румелија и Отоманската војска во Отоманската–Мамелучка војна на 1485-1491, но бил поразен во Аданa во 1488 година. Бил  назначен за голем везир во 1501-1503 и повторно во 1509-1511. За време на неговиот вториот мандат тој го водел задушувањето на востанието во Шахкуле предводено од племето Алевити, но загинал во битката во близина на Сивас заедно со водачот на востаниците во јули 1511 година.[2][3]

Наследство[уреди | уреди извор]

По неговото име се именувани две џамии, изградени во областа Фатих во Истанбул, од кои едната Атик Али-паша џамијата (завршена 1497 година) во населбата Чемберлиташ, а другата Вазал Али-паша џамијата (завршена 1512 година) во населбата Карагумрук.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Islam Encyclopaedia (in Turkish)(турски)“. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2018-03-20.
  2. Finkel, Caroline (2006). Osman's Dream: The Story of the Ottoman Empire 1300–1923. London: John Murray. стр. 91–92, 99–101. ISBN 978-0-7195-6112-2.
  3. Prof. Yaşar Yüce-Prof. Ali Sevim: Türkiye tarihi Cilt II, AKDTYKTTK Yayınları, İstanbul, 1991 pp. 225–226