Дукакиноглу Ахмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дукакиноглу Ахмед
Паша
24. голем везир на Отоманското Царство
На должноста
18 декември 1514 – 8 септември 1515
Монарх Селим I
Претходник Ахмед-паша Херцеговоиќ
Наследник Ахмед-паша Херцеговоиќ
Лични податоци
Роден(а) непозната
Починал(а) 1515
Амасија, Отоманското Царство
Националност Османлиец
Деца Дукакиноглу Мехмед-паша
Народност Албанец

Дукакиноглу Ахмед-паша (турски: Dukakinoğlu Ahmed Paşa; починал во март 1515) — османлиски државник со албанско потекло, именуван како голем везир на Отоманското Царство од 1512 до 1515 година. Седиштето му било во Санџак, Албанија, а претставката го означува потомството од фамилијата Дукакини (dukakinoğlu - „син на Дукакин). Тој бил израснат во Отоманското Царство по пат на девширме или данок во крв.

Неговиот син, Дукакиноглу Мехмед-паша, бил египетски пашалак од 1544 до 1546, кога бил погубен.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  • Дукакиноглу е сродно со Дукакинзаде, и понекогаш така се нарекува.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Michael Winter (14 January 2004). Egyptian Society Under Ottoman Rule, 1517-1798. Taylor & Francis. стр. 35. ISBN 978-0-203-16923-0.