Алемдар Мустафа-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алемдар
Мустафа
Паша
Алемдар Мустафа-паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
29 јули 1808 – 15 ноември 1808
Монарх Мустафа IV
Претходник Челеби Мустафа-паша
Наследник Чавушбаши Мемиш-паша
Лични податоци
Роден(а) о. 1750
Хотин
Починал(а) 15 ноември 1808
Цариград

Алемдар Мустафа-пиша, познат и како Бајрактар Мустафа-паша (Хотин, о. 1750Цариград, 15 ноември 1808) — отомански војсководец од албанско потекло[1] од селото Воскоп во близина на Горица.[2] Тој бил голем везир на Отоманското Царство во 1808 година. Обете звања „алемдар“ и „бајрактар“ значат знаменосец и им биле давани на јаничарите од ист ранг. Алдемар Мустафа-паша често се смета за еден од првенците коишто ја согледале потребата од современа војска откако одиграл клучна улога во подготвувањето на војската во францускиот воен поход во 1796 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Danişmend (1971), p. 70.
  2. Q.Haxhihasani (1981), Thimi Mitko: Vepra, Academy of Sciences of the P.S.R. of Albania, Instituti i Kulturës Popullore, стр. 261, OCLC 17071963, Mustafa Bajraktari, me origjinë prej fshatit Goskovë te Korçës, qeveritar i Rusçukut...