Челеби Љутфи-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамат Челеби
Љутфи
паша
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
13 јули 1539 – април 1541
Монарх Сулејман I
Претходник Ајас Мехмед-паша
Наследник Хадим Сулејман-паша
Лични податоци
Роден(а) 1488
Починал(а) 27 март 1564 (76 години)
Димотека
Националност Отоман
Сопружник Шах султан (1523–1541; разведен)
Деца Есмехан Бахарназ султан
Неслихан султан
Вероисповед ислам
Ethnicity Албанец

Челеби Љутфи-паша (роден во 1488 - 27 март 1564 во Димотика) — османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 13 јули 1539 до април 1541 година.[1]

Пред да стане везир учествувал во војната против Сафевидите, како и во опсадата на Родос и Белград. Бил оженет со сестрата на султанот, Шах султан. Тој на оваа функција останал до 1541 година, кога најпрвин се развел од Шах султан поради прељуба, а се смета дека и бил пијаница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971
Политички функции
Претходник
Ајас Мехмед-паша
Голем везир на Османлиското Царство
13 јуни 1539 – април 1541
Наследник
Хадим Сулејман-паша