Низамудин Ахмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Махмудоглу
Низамудин Ахмед
Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
1331–1348
Монарх Орхан I
Претходник Алејдин-паша
Наследник Хаџи-паша
Лични податоци
Вероисповед ислам
Втор Голем везир на Отоманското Царство

Махмудоглу Низамудин Ахмед-пашаотомански државник, кој бил Голем везир во периодот од 1331 до 1348 година. Тој бил улема, а по етничка припадност бил Турчин.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, p. 8.
Политички функции
Претходник
Алејдин-паша
Голем везир
1331-1348
Наследник
Хаџи-паша