Мустафа Наили-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гиритли
Мустафа Наили
паша
Валија на Крит
На должноста
1830–1851
Претходник Мехмед Зехраб-паша
Наследник Салих Вамик-паша
На должноста
1866–1867
Претходник Хеким Исмаил-паша
Наследник Хусеин Авни-паша
Голем везир
На должноста
14 мај 1853 – 29 мај 1854
На должноста
2 август 1857 – 23 октомври 1857
Претходник Коџа Мустафа Решит-паша
Наследник Коџа Мустафа Решит-паша
Лични податоци
Роден(а) 1798
Полјани, Горичко, (денес Албанија)
Починал(а) 1871
Професија државник
Вероисповед сунитски ислам

Мустафа Наили-паша (турски: Mustafa Naili Paşa или Giritli Mustafa Naili Paşa; 1798–1871) – отомански државник, кој двапати бил голем везир за време на владеењето на Абдул Меџит I, прв пат меѓу 14 мај 1853 и 29 мај 1854, и втор пат меѓу 6 август 1857 и 22 октомври 1857 година.

Неговото раздобје на голем везир било обележано со тензии меѓу Османлиското Царство и Руското Царство. Првото раздобје како голем везир коинцидира со самото предвечерие на почетокот на Кримската војна, а второто непосредно по таа војна.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Badem, Candan (2010). The Ottoman Crimean War: (1853 - 1856) (англиски). Brill. ISBN 978-90-04-18205-9.
Претходник
Мустафа Решид-паша
Голем везир
2 август 1857 - 23 октомври 1857
Наследник
Мустафа Решид-паша