Топал Осман-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топал Осман
паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
10 септември 1731 – 12 март 1732
Монарх Махмуд I
Претходник Кабакулак Ибрахим-паша
Наследник Хекимоглу Али-паша
Лични податоци
Роден(а) 1663
Починал(а) 1733
Цариград, Отоманско Царство
Националност Отомански Албанец
Живеалиште Цариград
Топал Осман Паша

Топал Осман-паша (1663-1733) — албански османлиски воен офицер и администратор, османлиски државник, кој во периодот од 10 септември 1731 година до 12 март 1732 година бил Голем везир на Отоманското Царство, во времето на османлискиот султан Махмуд I. Како способен човек, тој се искачил на рангот на бејлербег до 24-годишна возраст и служел како генерал против Венецијанците и Хабсбуршката Монархија и како гувернер во неколку провинции. Учествувал во Османлиско-персиската војна од 1730-35. Тој успеал да го порази Надер-шах и да го спаси Багдад во 1732 година, но решително бил поразен во Битката кај Киркук (1733) каде се судри со Надер по втор пат, следната година.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Axworthy, Michael (2006). The Sword of Persia: Nader Shah, from Tribal Warrior to Conquering Tyrant. I. B. Tauris. ISBN 978-1-85043-706-2.
  • Предлошка:EI2
Политички функции
Претходник
непознато
Бејлербег на Румелија
1721–27
Наследник
непознато
Претходник
непознато
Бејлербег на Румелија
1729–30
Наследник
непознато
Претходник
непознато
Бејлербег на Румелија
1731
Наследник
непознато
Претходник
Кабакулак Ибрахим-паша
Голем везир на Отоманското Царство
10 септември 1731 – 12 март 1732
Наследник
Хекимоглу Али-паша