Прејди на содржината

Оздемироглу Осман-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оздемироглу Осман-паша (роден на 1526 во Каиро- 29 октомври 1585 во Персија) — османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 1584-1585 година.

Политички функции
Претходник
Канијели Сијавуш-паша
Голем везир на Османлиското Царство
28 јули 1584 – 29 октомври 1585
Наследник
Хадим Месих-паша