Ермени Сулејман-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ермени Сулејман-Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
19 август 1655 – 28 февруари 1656
Монарх Мехмед IV
Претходник Кара Мурат-паша
Наследник Гази Хусеин-паша
Лични податоци
Роден(а) 1607
Малатја,
Починал(а) 28 февруари 1687 (на 79–80 г.)
Истанбул
Националност Отоманец со ерменско потекло
Сопружник Салиха Дилашуб султан
Прекар Коџа

Ермени Сулејман-паша (ерменски: Էրմենի Սուլեյման Փաշա) познат и како Коџаотомански државник од ерменско потекло. Тој бил голем везир од 19 август 1655 до 28 февруари 1656 година.[1]

Тој се школувал во Ендерун. Бил управител на Сивас а подоцна и на Ерзурум. Се оженил со ќерката на султанот Ибрахим I, Салиха. откако бил разрешен бил назначен за управител на Босна а подоцна и за кајмакам на Истанбул, Озу, па пак на Истанбул и Ерзурум. По последното управување се пензионирал и починал во Истанбул.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, p. 40.
  2. Meydan Larousse Büyük Lugât ve Ansiklopedi, 1965