Сердар Ферхад-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробница на Сердар Ферхад Паша во Ејуп Султан
Гробница на Сердар Ферхад Паша во Ејуп Султан

Сердар Ферхад-паша (? - 1598 во Цариград) — османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 1 август 1591 до 4 април 1592 година и во периодот од 16 февруари 1593 до 7 јули 1595 година[1].

цариградскиот договор од 1590 година исто така е познат и како договорот на Ферхад-паша.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971
Политички функции
Претходник
Коџа Синан-паша
Голем везир на Османлиското Царство
1 август 1591 - 4 април 1592
Наследник
Канијели Сијавуш-паша
Претходник
Коџа Синан-паша
Голем везир на Османлиското Царство
16 февруари 1593 - 7 јули 1595
Наследник
Коџа Синан-паша