Ахмед Џевад-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кабаагаџлизаде
Ахмед Џевад
Паша
Воен гувернер на Крит
На должноста
24 јули 1897 – 10 октомври 1898
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
4 септември 1891 – 8 јуни 1895
Монарх Абдул Хамид II
Претходник Ќамил-паша
Наследник Мехмед Саид-паша
Османлиски гувернер на Крит
На должноста
1890–1891
Претходник Шакир-паша
Наследник Махмуд Јалаладин-паша
Лични податоци
Роден(а) 1851
Цариград, Османлиско Царство
Починал(а) 10 август 1900
Цариград, Цариградски Вилает, Османлиско Царство
Професија државник

Ахмед Џевад-паша (турски: Kabaağaçlızade Ahmet Cevat Paşa), познат и како Кабаагаџлизаде Ахмед Џавад Паша и Џавад Шакир Паша (1851 - 10 август 1900 година), бил османлиски службеник и државник. Тој работел како Голем везир на Османлиското Царство од 4 септември 1891 година до 8 јуни 1895 година.[1]

Тој беше чичко на турскиот писател Џеват Шакир Кабаагаџли и на сликарите Алије Бергер и Фахрелниса Зеид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Countries T“. Rulers.org. Посетено на 31 мај 2020.