Дивитдар Мехмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дивитдар Мехмед Емин-паша („Мехмед Емин-паша стенографот“; познат и како Дивитар Емин Мехмед-паша или Емин Мехмед-паша или Мухамед-паша Амин; починал во 1753 година) — отомански државник кој служел како голем везир на Отоманската империја од 1750 до 1752 година. [1] По ова, три години бил прогонет во Ретимно на Крит. [1]

По враќањето од егзил, тој служел како османлиски гувернер на Египет во 1753 година. Починал или во мај 1753 [1] или во август 1753 [2] во Каиро откако ја презел функцијата гувернер на Египет. Тој бил погребан во близина на светилиштето и гробот на Ал-Шафи. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Mehmet Süreyya (1996) [1890], Nuri Akbayar; Seyit A. Kahraman (уред.), Sicill-i Osmanî (турски), Beşiktaş, Istanbul: Türkiye Kültür Bakanlığı and Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, стр. 477
  2. 2,0 2,1 'Abd al-Rahman Jabarti; Thomas Philipp; Moshe Perlmann (1994). Abd Al-Rahmann Al-Jabarti's History of Egypt. 1. Franz Steiner Verlag Stuttgart. стр. 307.
Политички функции
Претходник
Сеид Абдула-паша
Голем везир на Отоманското Царство
3 јануари 1750 – 1 јули 1752
Наследник
Ќосе Бахир Мустафа-паша
Претходник
Сеид Абдула-паша
Османлиски управник на Египет
1753
Наследник
Балтаџизаде Мустафа-паша