Соколузаде Лала Мехмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Соколузаде Лала
Мехмед
паша
Голем везир на Османлиската Империја
На должноста
1604–1606
Монарх Ахмед I
Претходник Јавуз Али-паша
Наследник Дервиш Мехмед-паша
Лични податоци
Роден(а) Соколовиќи, денешна БиХ
Починал(а) 21 јуни 1606
Истанбул, Османлиска Империја
Националност отоманска
Роднини Мехмед-паша Соколовиќ (роднина ?)
Вероисповед исламска

Соколузаде Лала Мехмед-паша (починат на 21 јуни 1606 година) – отомански државник со босанско потекло. Можно е да бил во роднинска врска со Мехмед-паша Соколовиќ и бил учител (лала) на принцот. Бил голем везир од 1604 до 1606 година. [1] Умрел изненадно на 21 јуни 1606, најверојатно бил отруен од својот наследник Дервиш Мехмед-паша, уште еден отомански политичар со босанско потекло.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (Turkish)


Политички функции
Претходник
Јавуз Али-паша
Голем везир
5 август 1604 – 21 јуни 1606
Наследник
Дервиш Мехмед-паша