Мехмед Саид Галип-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мехмед Саид Галип-паша (1763/1764 – 1829) — османлсики државник. Тој бил Голем везир од 13 декември 1823 до 14 септември 1824.[1] Тој бил потписник на Договорот од Париз со Франција, со што завршил францускиот поход на Египет.

Наводи[уреди | уреди извор]