Договор од Париз (1802)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Договор од Париз

1802
Типмировен договор
Потпишан1802
МестоПариз
Странки

Договорот од Париз ббил потпишан на 25 јуни 1802 година помеѓу Првата Француска Република, а потоа прифатена и од Наполеон Бонапарт, и Османлиското Царство, на чело со султанот Селим III. Договорот го означил крајот на Францускиот поход на Египет.