Прејди на содржината

Договор од Цариград (1724)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Цариград[1]

1724
Потпишан1724
Потписници Османлиско Царство
Русија Руска Империја

Договорот од Цариград или Руско-турскиот договор[2] — мировен договор потпишан на 12 јуни 1724 година[3] преку кој Руската Империја и Османлиското Царство се договориле за поделба на териториите на Персија[4].

Според договорот источните делови од реката Кура и Арас биле вклучени во составот на Русија, додека западните на Османлиското Царство[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bain, R. Nisbet (2006). Slavonic Europe - A Political History of Poland from 1447 to 1796. READ BOOKS. стр. . 323. ISBN 1-84664-581-6.
  2. Savory, Roger (1980). Iran Under the Safavids. Cambridge University Press. стр. . 252. ISBN 0-521-04251-8.
  3. Houtsma, M. Th.; van Donzel, E. (1993). E. J. Brill's First Encyclopaedia of Islam, 1913-1936. BRILL. стр. . 760. ISBN 90-04-08265-4.
  4. 4,0 4,1 Martin, Samuel Elmo (1997). Uralic And Altaic Series. Routledge. стр. . 47. ISBN 0-7007-0380-2.