Договор од Лозана (1912)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Договор од Лозана
{{{image_alt}}}
Потпишан 18 октомври 1912
Место Лозана, Швајцарија
Потписници  Османлиско Царство
Кралство Италија Кралство Италија

Договорот од Лозана бил потпишан во 1912 година преку кој завршила Османлиско-италијанската војна.(1722–1727).

Според договорот, Османлиите морале да се повлечат од Либија а за возврат Италија ги вратила островите Родос и Додеканезите. Два од османлиските вилаети добиле регентство и кадија кој го претставувал калифот, но истите морале да бидат избрани во согласност со италијанската влада а нивните трошоци ќе бидат плаќани од Османлиите.