Договор од Севр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Севрски договор
{{{image_alt}}}
Поделбата на Анадолија и Тракија според договорот
Потпишан10 август 1920
МестоСевр, Франција
УсловРатификација на договорот меѓу Отоманското Царство и три земји од Антантата.
ПотписнициЦентрални сили
 Османлиско Царство

Антанта
Франција France
 Италија
 Јапонија
 Обединето Кралство


ЧуварФранцуска влада
Јазицифранцуски, англиски, италијански
Treaty of Sèvres at Wikisource

Севрскиот договор (10 август, 1920) бил мировен договор помеѓу Отоманското Царство и сојузниците на крајот на Првата светска војна. Договорот бил потпишан во францускиот град Севр. Овој договор следувал по потпишувањето на Версајскиот договор од страна на Германија. За разлика од Версајскиот, Севрскиот договор бил крајно неповолен за Османлиското Царство. Османлиското Царство била поделена меѓу Франција, Италија и Велика Британија. Овој договор бил поништен по започнувањето на Турската војна за независност и потпишувањето на Лозанскиот договор од 1923 година на чело со Мустафа Кемал Ататурк.

Со овој договор Османлиското Царство се одрекла од сите нетурски реони кои претходно и припаѓале. Империјата изгубила 4/5 од својата територија, а во Европа останал само Константинопол и околината на Дарданелите и Босфорот.

Според договорот:

Договорот ја обврзил Турција да ги намали своите вооружени сили на 50 000 луѓе.

Предлошка:Договори на Османлиското Царство