Прејди на содржината

Договор од Килкија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мировниот договор од Килкија (9 март 1921 година) е потпишан меѓу Франција и турското национално движење за да се стави крај на борбите во Француско-турската војна.[1] Договорот не ги постигнал зацртаните цели. Тој бил заменет со Договорот од Анкара.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „League of Nations - Chronology 1921“. Архивирано од изворникот на 2010-12-13. Посетено на 2020-09-07.