Курдистан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Курдистан (курдски: كوردستان/Kurdistan, „земја на Курдите“,[1] порано Курдија[2]) е географски и културен регион на Блискиот Исток, главно населен со Курди.

Територијата на Курдистан е поделена помеѓу четири држави: Турција, Ирак, Иран и Сирија. Курдистанските региони на Ирак и Иран се официјално признати како делови од Курдистан, додека турската и сириската влада не ги признаваат како засебни демографски или географски региони деловите на Курдистан што се под нивна власт.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Курдистан, Екциклопедија Британика“. Архивирано од изворникот на 2008-01-22. Посетено на 2008-11-26.
  2. Сер Антони Шерли и неговата персиска авантура, Сер Антони Шерли, Едвард Денисон Рос, издадена 2004 Routledge (првпат издадена 1933), 293 страница, ISBN 0-415-34486-7, страница: 269

Надворешни врски[уреди | уреди извор]