Кралство Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Знамето на Кралството Италија

Кралство Италија се однесува на Италија со која владеела кралската династија Савој,[1] од обединувањето на Италија во 1860 г. до референдумот за укинување на монархијата и воспоставувањето република во 1946 година. Од 1922 до 1943 г. таа била под диктатура на фашистичкиот лидер Бенито Мусолини.


Кралеви на Италија[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]