Договор од Александропол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Александропол
ТипМировен договор
Потпишан3 декември 1920
МестоАлександропол, Демократска Република Ерменија
ПотписнициЕрменија Демократска Република Ерменија
[[Турски парламентарни избори (1920) |Големо национално собрание (1920)]]
Целосен текст
tr:Gümrü Anlaşması на Викиизвор

Договорот од Александропол (ерменски: Ալեքսանդրապոլի պայմանագիր; турски: Gümrü Anlaşması) e мировен договор помеѓу Демократска Република Ерменија и Големото национално собрание на Турција со што се ставило крај на Турско-ерменската војна, која започнала на 12 септември 1920 година со инвазија на Ерменија од страна на турските сили предводени од Ќазим Карабекир.

Тој бил потпишан од ерменскиот министер за надворешни работи Александар Катисијан во раните часови на 3 декември 1920 година. Сепак, претходниот ден, ерменската влада во Ереван поднесе оставка и ја пренесе власта на советска влада, поддржана од Советска Русија и така Катисијан веќе не дејствуваше во име на владата на Ерменија, а договорот бил технички неважечки.[1]

Условите на договорот ги подготвиле Турците, а Ерменците немале никакви придонеси. Од неа се барало Ерменија да и ја отстапи на Турција целата провинција Карс заедно со областа Сурмалу во провинцијата Ереван. Голем дел од јужната провинција Ереван требало да му се отстапи и на Азербејџан.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hovannisian, Richard (2005), The Armenians: Past and Present in the Making of National Identity, New York: Routledge, стр. 110, ISBN 0-203-00493-0
  2. Richard G. Hovanissian, "The Contest for Kars (1914-1921)", p316, in Armenian Kars and Ani, Mazda Publishers 2011.