Карс

Координати: 40°37′N 43°6′E / 40.617° СГШ; 43.100° ИГД / 40.617; 43.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карс
Град
Во насока на стрелките на часовникот од горе лево: Карската катедрала; Замокот во Карс, панорама на Карс.
Во насока на стрелките на часовникот од горе лево: Карската катедрала; Замокот во Карс, панорама на Карс.
Карс is located in Турција
Карс
Карс
Местоположба на Карс
Координати: 40°37′N 43°6′E / 40.617° СГШ; 43.100° ИГД / 40.617; 43.100
ДржаваТурција
РегионИсточна Анадолија
ПокраинаКарс
Управа
 • ГрадоначалникМуртаза Карачанта (MHP)
Надм. вис.&100000000000017680000001.768 м
Население (2012)[1]
 • Градскo78.100
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.(+474)
Мреж. местоОпштина Карс

Карс е град во североисточна Турција и седиште на покраината Карс.

Со население од 73,826 жители (во 2010), претставува најголем град на турската страна на границата со Ерменија. Неговото значење нараснало во 19 век, кога Карс бил освојуван од Османлиската и Руската Империја, при што во војната од 1877-1878 потпаднал под Руската Империја. За време на Првата светска војна, Османлиите ја презеле контролата врз градот во 1918 година, но примирјето од Мудрос биле принудени да се откажат од него во корист на Првата ерменска република. За време на Турско-ерменската војна од 1920, турските револуционери го освоиле градот за последен пат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  2. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)