Прејди на содржината

Договор од Цариград (1479)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Цариград

1479
Потпишан25 јануари 1479
МестоЦариград , Османлиско Царство
Потписници Османлиско Царство
 Венеција

Цариградскиот договор бил потпишан на 25 јануари 1479 година преку кој завршила втората Османлиско-венецијанска војна.

Според договорот Венеција ги задржила Улцињ и Драч но го отстапиле Скадар како и други територии на далматинскиот брег, како и грчките острови Негропонте (Евбеја) и Лемнос. Покрај тоа, Венецијанците биле принудени да платат 100.000 дукати обесштетување данок од околу 10.000 дукати годишно[1], со цел да се здобијат со трговски привилегии во Црното Море[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Conflict and Conquest in the Islamic World: Alexander Mikaberidze, page 917, 2011
  2. The Encyclopedia of World History (2001) - Venice Архивирано на 5 јули 2007 г. The great war against the Turks (See 1463–79). Negroponte was lost (1470). The Turks throughout maintained the upper hand and at times raided to the very outskirts of Venice. In the Treaty of Constantinople (1479), the Venetians gave up Scutari and other Albanian stations, as well as Negroponte and Lemnos. Thenceforth the Venetians paid an annual tribute for permission to trade in the Black Sea.