Договор од Ќутахија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Кутахија

1833
Потпишан1833
МестоЌутахија
Потписници Османлиско Царство
Flag of Muhammad Ali.svg Египетски вилает

Договорот од Ќутахија бил договор потпишан помеѓу Отомански Египет на чело со Мухамед Али Паша и Османлиското Царство во 1833. Со договорот завршила Османлиско-египетската војна (18311833).

Според мировниот договор од Ќутахија, Сирија и Адана биле дадени на Египет[1] , а Ибрахим Паша станал генерален гувернер на двете провинции. Подоцна истата година Русија и Османлиите го потпишале договорот според кој двете земји се согласиле на заемна помош доколку една од двете империии влезе во конфликт со некоја друга земја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Convention of Kütahya“. Encyclopædia Britannica Online. 2011. Посетено на 2011-03-18.