Адана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адана
Adana
Поглед кон централна Адана
Mестоположба
Mестоположбата на Адана
Часовен појас
- лето
UTC +2
UTC +3
Општи податоци
Име
- изворно
Адана
  Adana
Повикувачки број (+90) 322
Портал http://www.adana.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Зихни Алдирмаз
Географија
Население
Население 1,609,790

Адана е со 1.271.894 жители (процена за 2006.) пети по големина град во Турција и главен град на истоимената покраина на југот од земјата.

Тој е еден од најразвиените и најдинамичните турски градов, Адана е сместена недалеку од Средоземно море во многу плодна рамничарска област.

Странски инвестициски магазин ја прогласи Адана и нејзината покраина како една од 25 европски региони на иднината за 2006./2007. Избрана за подрачје на Турција заедно со регионотКоџаели, Адана се здоби со најголеми бодови (за разлику од Коџаелија, која има позначајна развиеност на инфраструктурата), и двете покраини еднако добро пројдоа што се однесува на човечките ресурси и подобност за живеење.

Адана градот и езерото

Воздухопловна база на НАТО се наоѓа 12 километри источно од градот.

Координати: 37°0′N, 35°19′E