451

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
451 во разни календари
Грегоријански календар451
CDLI
Ab urbe condita1204
Асирски календар5201
Балиски календар372–373
Бенгалски календар−142
Берберски календар1401
Будистички календар995
Бурмански календар−187
Византиски календар5959–5960
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3147 или 3087
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3148 или 3088
Коптски календар167–168
Етиопски календар443–444
Еврејски календар4211–4212
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера507–508
 - Сачка ера372–373
 - Кали-југа3551–3552
Холоценски календар10451
Ирански календар171 п.п. – 170 п.п.
Исламски календар176 п.х. – 175 п.х.
Јавански календар336–337
Јулијански календар451
CDLI
Корејски календар2784
Мингуо-календар1461 пред Р. Кина
民前1461年
Нанакшахи−1017
Селевкидски календар762/763 г.г.
Тајландски сончев календар993–994
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
577 или 196 или −576
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
578 или 197 или −575

451 (CDLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 451 година од новата ера, 451. од првиот милениум, 51. од V век и втора од 450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5959 и 5960 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5201 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4211 и 4212 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1204.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 451 година се протега во 3087 и 3088, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3147 и 3148 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 994. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 176 и 175 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]