425

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
425 г.  во други календари
Грегоријански календар 425
CDXXV
Ab urbe condita 1178
Асирски календар 5175
Бахајски календар -1419–-1418
Бенгалски календар -168
Берберски календар 1375
Будистички календар 969
Бурмански календар -213
Византиски календар 5933–5934
Еврејски календар 4185–4186
Ерменски календар
Етиопски календар 417-418
Ирански календар 197 п.с. – 196 п.с.
Исламски календар 203 пред хиџра – 202 пред хиџра
Јулијански календар 425    CDXXV
Кинески календар 甲子年月日
(3061/3121)
— до —
乙丑年月日
(3062/3122)
Коптски календар 141–142
Корејски календар 2758
Календар Мингуо 1487 пред РК
民前1487年
Селевкидски календар 736–737
Тајландски сончев календар 968
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 481–482
 - Шака самват 347–348
 - Кали југа 3526–3527
Холоценски календар 10425
Џуче-календар нема (пред 1912)

425 (CDXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 425. година од новата ера, 425. од првиот милениум, 25. од 5 век и шеста од 420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5933 и 5934 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5175 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4185 и 4186 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1178.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 425. година се протега во 3061 и 3062, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3121 и 3122 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 968. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 203 и 202 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]