Прејди на содржината

420

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
420 во разни календари
Грегоријански календар420
CDXX
Ab urbe condita1173
Асирски календар5170
Балиски календар341–342
Бенгалски календар−173
Берберски календар1370
Будистички календар964
Бурмански календар−218
Византиски календар5928–5929
Кинески календар己未(зем. коза)
3116 или 3056
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3117 или 3057
Коптски календар136–137
Етиопски календар412–413
Еврејски календар4180–4181
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера476–477
 - Сачка ера341–342
 - Кали-југа3520–3521
Холоценски календар10420
Ирански календар202 п.п. – 201 п.п.
Исламски календар208 п.х. – 207 п.х.
Јавански календар304–305
Јулијански календар420
CDXX
Корејски календар2753
Мингуо-календар1492 пред Р. Кина
民前1492年
Нанакшахи−1048
Селевкидски календар731/732 г.г.
Тајландски сончев календар962–963
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
546 или 165 или −607
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
547 или 166 или −606

420 (CDXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 420 година од новата ера, 420. од првиот милениум, 20. од V век и прва од 420-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5928 и 5929 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5170 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4180 и 4181 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1173.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 420 година се протега во 3056 и 3057, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3116 и 3117 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 963. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 208 и 207 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]