Прејди на содржината

482

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
482 во разни календари
Грегоријански календар482
CDLXXXII
Ab urbe condita1235
Асирски календар5232
Балиски календар403–404
Бенгалски календар−111
Берберски календар1432
Будистички календар1026
Бурмански календар−156
Византиски календар5990–5991
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3178 или 3118
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3179 или 3119
Коптски календар198–199
Етиопски календар474–475
Еврејски календар4242–4243
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера538–539
 - Сачка ера403–404
 - Кали-југа3582–3583
Холоценски календар10482
Ирански календар140 п.п. – 139 п.п.
Исламски календар144 п.х. – 143 п.х.
Јавански календар368–369
Јулијански календар482
CDLXXXII
Корејски календар2815
Мингуо-календар1430 пред Р. Кина
民前1430年
Нанакшахи−986
Селевкидски календар793/794 г.г.
Тајландски сончев календар1024–1025
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
608 или 227 или −545
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
609 или 228 или −544

482 (CDLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 482 година од новата ера, 482. од првиот милениум, 82. од V век и трета од 480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5990 и 5991 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5232 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4242 и 4243 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1235.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 482 година се протега во 3118 и 3119, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3178 и 3179 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1025. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 144 и 143 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]