Прејди на содржината

427

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
427 во разни календари
Грегоријански календар427
CDXXVII
Ab urbe condita1180
Асирски календар5177
Балиски календар348–349
Бенгалски календар−166
Берберски календар1377
Будистички календар971
Бурмански календар−211
Византиски календар5935–5936
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3123 или 3063
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3124 или 3064
Коптски календар143–144
Етиопски календар419–420
Еврејски календар4187–4188
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера483–484
 - Сачка ера348–349
 - Кали-југа3527–3528
Холоценски календар10427
Ирански календар195 п.п. – 194 п.п.
Исламски календар201 п.х. – 200 п.х.
Јавански календар311–312
Јулијански календар427
CDXXVII
Корејски календар2760
Мингуо-календар1485 пред Р. Кина
民前1485年
Нанакшахи−1041
Селевкидски календар738/739 г.г.
Тајландски сончев календар969–970
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
553 или 172 или −600
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
554 или 173 или −599

427 (CDXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 427 година од новата ера, 427. од првиот милениум, 27. од V век и осма од 420-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5935 и 5936 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5177 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4187 и 4188 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1180.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 427 година се протега во 3063 и 3064, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3123 и 3124 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 970. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 201 и 200 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]