487

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
487 г.  во други календари
Грегоријански календар 487
CDLXXXVII
Ab urbe condita 1240
Асирски календар 5237
Бахајски календар -1357–-1356
Бенгалски календар -106
Берберски календар 1437
Будистички календар 1031
Бурмански календар -151
Византиски календар 5995–5996
Еврејски календар 4247–4248
Ерменски календар
Етиопски календар 479-480
Ирански календар 135 п.с. – 134 п.с.
Исламски календар 139 пред хиџра – 138 пред хиџра
Јулијански календар 487    CDLXXXVII
Кинески календар 丙寅年月日
(3123/3183)
— до —
丁卯年月日
(3124/3184)
Коптски календар 203–204
Корејски календар 2820
Календар Мингуо 1425 пред РК
民前1425年
Селевкидски календар 798–799
Тајландски сончев календар 1030
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 543–544
 - Шака самват 409–410
 - Кали југа 3588–3589
Холоценски календар 10487
Џуче-календар нема (пред 1912)

487 (CDLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 487. година од новата ера, 487. од првиот милениум, 87. од 5 век и осма од 480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5995 и 5996 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5237 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4247 и 4248 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1240.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 487. година се протега во 3123 и 3124, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3183 и 3184 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1030. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 139 и 138 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]