Прејди на содржината

486

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
486 во разни календари
Грегоријански календар486
CDLXXXVI
Ab urbe condita1239
Асирски календар5236
Балиски календар407–408
Бенгалски календар−107
Берберски календар1436
Будистички календар1030
Бурмански календар−152
Византиски календар5994–5995
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3182 или 3122
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3183 или 3123
Коптски календар202–203
Етиопски календар478–479
Еврејски календар4246–4247
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера542–543
 - Сачка ера407–408
 - Кали-југа3586–3587
Холоценски календар10486
Ирански календар136 п.п. – 135 п.п.
Исламски календар140 п.х. – 139 п.х.
Јавански календар372–373
Јулијански календар486
CDLXXXVI
Корејски календар2819
Мингуо-календар1426 пред Р. Кина
民前1426年
Нанакшахи−982
Селевкидски календар797/798 г.г.
Тајландски сончев календар1028–1029
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
612 или 231 или −541
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
613 или 232 или −540

486 (CDLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 486 година од новата ера, 486. од првиот милениум, 86. од V век и седма од 480-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5994 и 5995 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5236 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4246 и 4247 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1239.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 486 година се протега во 3122 и 3123, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3182 и 3183 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1029. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 140 и 139 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 486 на Ризницата ?