Прејди на содржината

441

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
441 во разни календари
Грегоријански календар441
CDXLI
Ab urbe condita1194
Асирски календар5191
Балиски календар362–363
Бенгалски календар−152
Берберски календар1391
Будистички календар985
Бурмански календар−197
Византиски календар5949–5950
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3137 или 3077
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3138 или 3078
Коптски календар157–158
Етиопски календар433–434
Еврејски календар4201–4202
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера497–498
 - Сачка ера362–363
 - Кали-југа3541–3542
Холоценски календар10441
Ирански календар181 п.п. – 180 п.п.
Исламски календар187 п.х. – 186 п.х.
Јавански календар325–326
Јулијански календар441
CDXLI
Корејски календар2774
Мингуо-календар1471 пред Р. Кина
民前1471年
Нанакшахи−1027
Селевкидски календар752/753 г.г.
Тајландски сончев календар983–984
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
567 или 186 или −586
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
568 или 187 или −585

441 (CDXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 441 година од новата ера, 441. од првиот милениум, 41. од V век и втора од 440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5949 и 5950 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5191 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4201 и 4202 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1194.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 441 година се протега во 3077 и 3078, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3137 и 3138 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 984. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 187 и 186 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]