498

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
498 г.  во други календари
Грегоријански календар 498
CDXCVIII
Ab urbe condita 1251
Асирски календар 5248
Бахајски календар -1346–-1345
Бенгалски календар -95
Берберски календар 1448
Будистички календар 1042
Бурмански календар -140
Византиски календар 6006–6007
Еврејски календар 4258–4259
Ерменски календар
Етиопски календар 490-491
Ирански календар 124 п.с. – 123 п.с.
Исламски календар 128 пред хиџра – 127 пред хиџра
Јулијански календар 498    CDXCVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3134/3194)
— до —
戊寅年月日
(3135/3195)
Коптски календар 214–215
Корејски календар 2831
Календар Мингуо 1414 пред РК
民前1414年
Селевкидски календар 809–810
Тајландски сончев календар 1041
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 554–555
 - Шака самват 420–421
 - Кали југа 3599–3600
Холоценски календар 10498
Џуче-календар нема (пред 1912)

498 (CDXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 498. година од новата ера, 498. од првиот милениум, 98. од 5 век и деветта од 490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6006 и 6007 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5248 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4258 и 4259 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1251.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 498. година се протега во 3134 и 3135, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3194 и 3195 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1041. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 128 и 127 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]