442

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
442 г.  во други календари
Грегоријански календар 442
CDXLII
Ab urbe condita 1195
Асирски календар 5192
Бахајски календар -1402–-1401
Бенгалски календар -151
Берберски календар 1392
Будистички календар 986
Бурмански календар -196
Византиски календар 5950–5951
Еврејски календар 4202–4203
Ерменски календар
Етиопски календар 434-435
Ирански календар 180 п.с. – 179 п.с.
Исламски календар 186 пред хиџра – 185 пред хиџра
Јулијански календар 442    CDXLII
Кинески календар 辛巳年月日
(3078/3138)
— до —
壬午年月日
(3079/3139)
Коптски календар 158–159
Корејски календар 2775
Календар Мингуо 1470 пред РК
民前1470年
Селевкидски календар 753–754
Тајландски сончев календар 985
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 498–499
 - Шака самват 364–365
 - Кали југа 3543–3544
Холоценски календар 10442
Џуче-календар нема (пред 1912)

442 (CDXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 442. година од новата ера, 442. од првиот милениум, 42. од 5 век и трета од 440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5950 и 5951 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5192 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4202 и 4203 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1195.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 442. година се протега во 3078 и 3079, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3138 и 3139 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 985. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 186 и 185 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]