Прејди на содржината

475

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
475 во разни календари
Грегоријански календар475
CDLXXV
Ab urbe condita1228
Асирски календар5225
Балиски календар396–397
Бенгалски календар−118
Берберски календар1425
Будистички календар1019
Бурмански календар−163
Византиски календар5983–5984
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3171 или 3111
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3172 или 3112
Коптски календар191–192
Етиопски календар467–468
Еврејски календар4235–4236
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера531–532
 - Сачка ера396–397
 - Кали-југа3575–3576
Холоценски календар10475
Ирански календар147 п.п. – 146 п.п.
Исламски календар152 п.х. – 151 п.х.
Јавански календар360–361
Јулијански календар475
CDLXXV
Корејски календар2808
Мингуо-календар1437 пред Р. Кина
民前1437年
Нанакшахи−993
Селевкидски календар786/787 г.г.
Тајландски сончев календар1017–1018
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
601 или 220 или −552
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
602 или 221 или −551

475 (CDLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 475 година од новата ера, 475. од првиот милениум, 75. од V век и шеста од 470-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5983 и 5984 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5225 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4235 и 4236 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1228.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 475 година се протега во 3111 и 3112, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3171 и 3172 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1018. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 152 и 151 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 475 на Ризницата ?