495

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
495 г.  во други календари
Грегоријански календар 495
CDXCV
Ab urbe condita 1248
Асирски календар 5245
Бахајски календар -1349–-1348
Бенгалски календар -98
Берберски календар 1445
Будистички календар 1039
Бурмански календар -143
Византиски календар 6003–6004
Еврејски календар 4255–4256
Ерменски календар
Етиопски календар 487-488
Ирански календар 127 п.с. – 126 п.с.
Исламски календар 131 пред хиџра – 130 пред хиџра
Јулијански календар 495    CDXCV
Кинески календар 甲戌年月日
(3131/3191)
— до —
乙亥年月日
(3132/3192)
Коптски календар 211–212
Корејски календар 2828
Календар Мингуо 1417 пред РК
民前1417年
Селевкидски календар 806–807
Тајландски сончев календар 1038
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 551–552
 - Шака самват 417–418
 - Кали југа 3596–3597
Холоценски календар 10495
Џуче-календар нема (пред 1912)

495 (CDXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 495. година од новата ера, 495. од првиот милениум, 95. од 5 век и шеста од 490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6003 и 6004 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5245 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4255 и 4256 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1248.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 495. година се протега во 3131 и 3132, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3191 и 3192 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1038. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 131 и 130 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]