Прејди на содржината

491

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
491 во разни календари
Грегоријански календар491
CDXCI
Ab urbe condita1244
Асирски календар5241
Балиски календар412–413
Бенгалски календар−102
Берберски календар1441
Будистички календар1035
Бурмански календар−147
Византиски календар5999–6000
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3187 или 3127
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3188 или 3128
Коптски календар207–208
Етиопски календар483–484
Еврејски календар4251–4252
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера547–548
 - Сачка ера412–413
 - Кали-југа3591–3592
Холоценски календар10491
Ирански календар131 п.п. – 130 п.п.
Исламски календар135 п.х. – 134 п.х.
Јавански календар377–378
Јулијански календар491
CDXCI
Корејски календар2824
Мингуо-календар1421 пред Р. Кина
民前1421年
Нанакшахи−977
Селевкидски календар802/803 г.г.
Тајландски сончев календар1033–1034
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
617 или 236 или −536
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
618 или 237 или −535

491 (CDXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 491 година од новата ера, 491. од првиот милениум, 91. од V век и втора од 490-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5999 и 6000 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5241 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4251 и 4252 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1244.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 491 година се протега во 3127 и 3128, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3187 и 3188 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1034. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 135 и 134 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 491 на Ризницата ?