Прејди на содржината

419

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
419 во разни календари
Грегоријански календар419
CDXIX
Ab urbe condita1172
Асирски календар5169
Балиски календар340–341
Бенгалски календар−174
Берберски календар1369
Будистички календар963
Бурмански календар−219
Византиски календар5927–5928
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3115 или 3055
    — до —
己未年 (зем. коза)
3116 или 3056
Коптски календар135–136
Етиопски календар411–412
Еврејски календар4179–4180
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера475–476
 - Сачка ера340–341
 - Кали-југа3519–3520
Холоценски календар10419
Ирански календар203 п.п. – 202 п.п.
Исламски календар209 п.х. – 208 п.х.
Јавански календар303–304
Јулијански календар419
CDXIX
Корејски календар2752
Мингуо-календар1493 пред Р. Кина
民前1493年
Нанакшахи−1049
Селевкидски календар730/731 г.г.
Тајландски сончев календар961–962
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
545 или 164 или −608
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
546 или 165 или −607

419 (CDXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 419 година од новата ера, 419. од првиот милениум, 19. од V век и последна од 410-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5927 и 5928 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5169 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4179 и 4180 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1172.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 419 година се протега во 3055 и 3056, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3115 и 3116 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 962. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 209 и 208 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]