440

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
440 г.  во други календари
Грегоријански календар 440
CDXL
Ab urbe condita 1193
Асирски календар 5190
Бахајски календар -1404–-1403
Бенгалски календар -153
Берберски календар 1390
Будистички календар 984
Бурмански календар -198
Византиски календар 5948–5949
Еврејски календар 4200–4201
Ерменски календар
Етиопски календар 432-433
Ирански календар 182 п.с. – 181 п.с.
Исламски календар 188 пред хиџра – 187 пред хиџра
Јулијански календар 440    CDXL
Кинески календар 己卯年月日
(3076/3136)
— до —
庚辰年月日
(3077/3137)
Коптски календар 156–157
Корејски календар 2773
Календар Мингуо 1472 пред РК
民前1472年
Селевкидски календар 751–752
Тајландски сончев календар 983
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 496–497
 - Шака самват 362–363
 - Кали југа 3541–3542
Холоценски календар 10440
Џуче-календар нема (пред 1912)

440 (CDXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 440. година од новата ера, 440. од првиот милениум, 40. од 5 век и прва од 440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5948 и 5949 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5190 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4200 и 4201 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1193.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 440. година се протега во 3076 и 3077, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3136 и 3137 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 983. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 188 и 187 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]