Прејди на содржината

469

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
469 во разни календари
Грегоријански календар469
CDLXIX
Ab urbe condita1222
Асирски календар5219
Балиски календар390–391
Бенгалски календар−124
Берберски календар1419
Будистички календар1013
Бурмански календар−169
Византиски календар5977–5978
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3165 или 3105
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3166 или 3106
Коптски календар185–186
Етиопски календар461–462
Еврејски календар4229–4230
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера525–526
 - Сачка ера390–391
 - Кали-југа3569–3570
Холоценски календар10469
Ирански календар153 п.п. – 152 п.п.
Исламски календар158 п.х. – 157 п.х.
Јавански календар354–355
Јулијански календар469
CDLXIX
Корејски календар2802
Мингуо-календар1443 пред Р. Кина
民前1443年
Нанакшахи−999
Селевкидски календар780/781 г.г.
Тајландски сончев календар1011–1012
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
595 или 214 или −558
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
596 или 215 или −557

469 (CDLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 469 година од новата ера, 469. од првиот милениум, 69. од V век и последна од 460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5977 и 5978 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5219 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4229 и 4230 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1222.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 469 година се протега во 3105 и 3106, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3165 и 3166 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1012. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 158 и 157 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]