Прејди на содржината

435

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
435 во разни календари
Грегоријански календар435
CDXXXV
Ab urbe condita1188
Асирски календар5185
Балиски календар356–357
Бенгалски календар−158
Берберски календар1385
Будистички календар979
Бурмански календар−203
Византиски календар5943–5944
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3131 или 3071
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3132 или 3072
Коптски календар151–152
Етиопски календар427–428
Еврејски календар4195–4196
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера491–492
 - Сачка ера356–357
 - Кали-југа3535–3536
Холоценски календар10435
Ирански календар187 п.п. – 186 п.п.
Исламски календар193 п.х. – 192 п.х.
Јавански календар319–320
Јулијански календар435
CDXXXV
Корејски календар2768
Мингуо-календар1477 пред Р. Кина
民前1477年
Нанакшахи−1033
Селевкидски календар746/747 г.г.
Тајландски сончев календар977–978
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
561 или 180 или −592
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
562 или 181 или −591

435 (CDXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 435 година од новата ера, 435. од првиот милениум, 35. од V век и шеста од 430-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5943 и 5944 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5185 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4195 и 4196 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1188.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 435 година се протега во 3071 и 3072, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3131 и 3132 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 978. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 193 и 192 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]