404

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
404 г.  во други календари
Грегоријански календар 404
CDIV
Ab urbe condita 1157
Асирски календар 5154
Бахајски календар -1440–-1439
Бенгалски календар -189
Берберски календар 1354
Будистички календар 948
Бурмански календар -234
Византиски календар 5912–5913
Еврејски календар 4164–4165
Ерменски календар
Етиопски календар 396-397
Ирански календар 218 п.с. – 217 п.с.
Исламски календар 225 пред хиџра – 224 пред хиџра
Јулијански календар 404    CDIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3040/3100)
— до —
甲辰年月日
(3041/3101)
Коптски календар 120–121
Корејски календар 2737
Календар Мингуо 1508 пред РК
民前1508年
Селевкидски календар 715–716
Тајландски сончев календар 947
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 460–461
 - Шака самват 326–327
 - Кали југа 3505–3506
Холоценски календар 10404
Џуче-календар нема (пред 1912)

404 (CDIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 404. година од новата ера, 404. од првиот милениум, 4. од 5 век и петта од 400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5912 и 5913 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5154 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4164 и 4165 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1157.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 404. година се протега во 3040 и 3041, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3100 и 3101 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 947. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 225 и 224 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]