493

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
493 г.  во други календари
Грегоријански календар 493
CDXCIII
Ab urbe condita 1246
Асирски календар 5243
Бахајски календар -1351–-1350
Бенгалски календар -100
Берберски календар 1443
Будистички календар 1037
Бурмански календар -145
Византиски календар 6001–6002
Еврејски календар 4253–4254
Ерменски календар
Етиопски календар 485-486
Ирански календар 129 п.с. – 128 п.с.
Исламски календар 133 пред хиџра – 132 пред хиџра
Јулијански календар 493    CDXCIII
Кинески календар 壬申年月日
(3129/3189)
— до —
癸酉年月日
(3130/3190)
Коптски календар 209–210
Корејски календар 2826
Календар Мингуо 1419 пред РК
民前1419年
Селевкидски календар 804–805
Тајландски сончев календар 1036
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 549–550
 - Шака самват 415–416
 - Кали југа 3594–3595
Холоценски календар 10493
Џуче-календар нема (пред 1912)

493 (CDXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 493. година од новата ера, 493. од првиот милениум, 93. од 5 век и четвртта од 490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6001 и 6002 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5243 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4253 и 4254 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1246.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 493. година се протега во 3129 и 3130, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3189 и 3190 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1036. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 133 и 132 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]